You are here:

گفتا زکه نالیم .....

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

Tags: جامعه | روزانه | نظرات

چند روز پیش مطلبی راجع به رتبه از آخر دوم ایران در سرعت خانگی اینترنت نوشتم که عزیزی پیام گذاشت که چرا سیاه نمایی می کنید . ما چهل هزار شهید داده ایم و مسائل مهم تری از سرعت اینترنت هم وجود دارد مانند شبیخون فرهنگی ، چرا راجع به آنها صحبت نمی کنید .

متحیر ماندم و حتی تا مدتی فکرم مشغول بود که این دو تا چه ربطی به هم داشت ؟ اینکه ما شهید داده ایم مجوزیست برای اینکه سرعت اینترنت ما از افغانستان و پاکستان و کشورهای آفریقایی هم پائین تر باشد یا بالعکس، هدر دادن خون عزیزانی است که جان خود را در راه اعتلای این کشور از دست داده اند.

مانده ام که چرا فضای انتقاد اینقدر محدود شده است ، حرفهایی است که واقعاً جرات بیانش را ندارم ......

راجع به سرعت اینترنت هم که انتقاد می کنیم می گویند چرا سیاه نمایی می کنید ؟

به نظرم مشکل فرهنگی و شبیخون فرهنگی ما بیشتر از جنبه های خارجی و سرمایه گذاری دشمن ، به خودمان بر می گردد.

چون نیک نگه کرد پر خویش بر او دید                          گفتا زکه نالیم که از ماست که بر ماست

وقتی یک انتقاد ساده هم ، سیاه نمایی قلمداد شود تنها اتفاقی که می افتد خواب خرگوشی مسولین است ....

چند روز پیش برای اتوماسیون یکی از زیرمجموعه های جهاد کشاورزی استان با مسوول مربوطه جلسه داشتیم . در حینی که بچه های شرکت در حال دریافت اطلاعات و فرمها بودند صحبتمون گل انداخته بود و به اینجا رسید که ایشون گفت من به این نتیجه رسیدم که اگر کلا جهاد کشاورزی کشور را تعطیل کنند و همه ما یه مدتی بریم خونه هامون ، کشاورزی کشور رشد بهتری خواهد داشت !!

و من چون خودم به دلیل کار بابا که مرغداریست و مسائل و مشکلاتی که در این سالهای متمادی هیچ روزنه بهبودی برای آن از مسوولین جهاد ندیده ام، با حرفش موافق بودم.

هر چند  این بنده خدا منظورش بی نظمی ها و برنامه ریزی های نامناسبیست که در این وزارتخانه صورت می گیرد ، اما اگر همین صحبت به رسانه ها کشیده شود ، چه الم شنگه ای که به پا نمی شود و طبق معمول به جای رفع مشکل ، صورت مساله با تعویضی یا توبیخی حل خواهد شد .......

امروز یکی از دوستان عزیز به اتاقم آماده بود و بحث فیلترینگ فیس بوک و توئیتر و بسیاری از سایتهای دیگر مطرح شد . استدلال این بنده خدا این بود که چون هنوز آمادگی لازم را جوانان ما ندارند و خیلی راحت گول دسیسه های استکبار را می خورند باید این سایتها را فیلتر کرد. نیاز به توضیحی در این باب نمی بینم فقط دعا می کنم که خدایا خودت آمادگی لازم برای رفع فیلترینگ را به ما عنایت بفرما !

به عنوان حسن ختام درد دل ها ، چند روز پیش مطلبی خواندم که فلان آیت الله هشدار داده است که به خاطر وضع نامناسب حجاب و فساد ، عذاب الهی عن قریب نازل خواهد شد . با خودم می گفتم حضرت آیت الله ، به نظر شما چند تار مو و رابطه نامناسب دختران و پسران پیش خدا مغضوب تر است یا این همه دروغ و مصرف گرایی و خود محوری که جامعه را فراگرفته است ؟

آقای قرائتی تفسیر زیبایی داشتند از یک آیه قران که خطاب به حضرت آدم و حوا گفته بود "و قلنا یا آدم اسکن أنت و زوجک الجنة و کلا منها رغدا حیث شئتما و لا تقربا هذه الشجره ...." ( یادش بخیر زمانی که سوره بقره را کامل حفظ بودم ) . ایشان می گفت خدا اول مشکل مسکن حضرت آدم را حل کرد (اسکن)، بعد ازدواج (زوجک) و بعد مشکل خورد و خوراک ایشان را (کلا منها) و بعد از همه اینها گفت که به این درخت نزدیک نشوید . حال من از مسوولین می پرسم برای جوانان خود ، مشکل مسکن و زوج و معیشت را حل کرده اید که از آنها توقع راستی دارید ؟؟؟

بگذریم . ....

سینه مالامال درد است؛ ای دریغا مرهمی                دل ز تنهایی به جان آمد، خدا را همدمی

چشم آسایش که دارد از سپهر تیزرو؟                ساقیا! جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم: «این احوال بین» خندید و گفت:                «صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی»

نظرات (3)Add Comment
0
...
نویسنده علی اقدامی, مه 30, 2011
همینطور که می بینید اکثر! ما ایرانی ها در پی این هستیم که چطور می تونیم ضعف ها و کمبود های خودمونو پای دیگران بگزاریم و از این غافل هستیم که می توانیم تا یک فاصله زمانی از این روش استفاده کنیم و بعد از این فاصله خودمان مسعول خود و کارهای خود هستیم.nnمتاسفانه این نگرش به طرز عجیبی در وجود جامعه نهادینه شده که شاهد اتفاقاتی از این قبیل هستیم(ربط دادن سرعت اینترنت به شهداء) و تا زمانی که به صورت فردی خود را اصلاح نکنیم، جامعه اصلاح نخواهد شد. البته اینجور دلایل(سربازدن ها)،دلایل دیگری نیز دارد که از اون جمله می توان به سیاست های غلط حکم فرما بر کشور و سازمان ها، تبلیغات غلط و نادرست و بیش از حد در مورد یک چیزی اشاره کرد به عنوان مثال انقدر این بحث 8 سال دفاع مقدس و شهداء مطرح شده (البته با اصل این موضوع کاری ندارم، سوء تفاهم نشه) و به آن از جنبه های فراوان (و بعضی جنبه های اشتباه) پرداخته شده که افراد فکر می کنند که اگر مثلا در بندر عباس بحث آلودگی بنادر رو داریم به نوعی به جنگ مربوط میشه!!!nnمن در توانایی این رو ندارم که بخواهم اینجور سیاست ها رو تغییر بدم ولی اینو می دونم که اگه خودم رو تغییر بدم حداقل می تونم کاری برای جامعه انجام داده باشم و اینو بگم که کسانی که اینطور کامنت می گزارید کمی فکر کنید تا به کی به دنبال مقصر خواهید گشت.
راجع به مشکل اینترنت هم اینو بگم که مسئولین باید ببینند چرا به قول خودتون جوانان ما به سادگی فریب رسانه های غربی رو می خورند!!(رو اینجاش شک دارم) نه اینکه به دنبال محدود کردن جوانان باشند.nnراستی از این سبک نوشته خیلی خوشم می آد و نوشته های شما هم خیلی خوب هستند smilies/smiley.gif .
0
...
نویسنده a guest, مه 30, 2011
سلام من هم نظر خواننده این مطلب رو که ازش گلایه داشتید رو خوندم ولی من برداشت دیگری از حرف ایشون داشتم.من این طور متوجه شدم که گویا کلا منظور ایشون این بوده که ما تا اینجا هم که رسیدیم همش به خاطر جان فشانی هایی است که در گذشته واقع شده و هنوز با همه این وجود ما در تحریم به سر میبریم و این یه امر عادیست که از لحاظ سرعت اینترنت هم محدودیت داشته باشیم.
به نظر شما محدوده سرعت اینترنت کشورها چطور تعیین میشه؟
سوالی که در دل از ایت ا... مطرح کردید با هم قابل قیاس نیست.فکرشو کنید اگه پدری بر فرض اینکه پدر خوبی برای فرزندش نباشه و نیازهای فرزندشو مثلا غذا و پول توجییبی بچه اش رو فراهم نکنه ایا این جواز بالا رفتن از دیوار مردم میشه؟و به طبع این همه فساد به نظر من هیچ توجیهی نمیشه براش اورد و به پای کم کاری دیگران گذاشت.باید به دنبال دین رفت و انرا فراگرفت...
بخاطر تمام فشارها و حمله هایی که داره به سرمون میاد با درد دلهای انتهایی در پاراگراف آخرتون موافقم.
سینه مالامال درد است؛ ای دریغا مرهمی دل ز تنهایی به جان آمد، خدا را همدمی

چشم آسایش که دارد از سپهر تیزرو؟ ساقیا! جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم: «این احوال بین» خندید و گفت: «صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی»بنائی :
راجع به سرعت اینترنت این نکته را ضروری می دانم که ربطی به تحریم ندارد و فقط به اراده مسوولین بستگی دارد چون زیر ساختهایش در مخابرات فراهم است.
امسال وزیر ارتباطات اعلام کرده سرعت اینترنت ده یا صد برابر می شود اصلا تعجب نکردم چون فقط کافیست خودشان تصمیم بگیرند که این پهنای باند را در اختیار بگذارند یا نه...
0
...
نویسنده مرتضوی, مه 31, 2011
این قضیه مثل این میمونه که برای اینکه یه بچه کوچک ،از بیرون بدآموزی نداشته باشه
توی خونه حبسش کنیم
اینطوری فقط صورت مسئله رو پاک کردیم.
از نظر من مهم تربیت درست و فرهنگ غنی و لقمه حلاله که میتونه انسانها رو در مقابل مسائل و آسیب های مختلف مصون نگه داره
یه فرد که ذاتش پاک باشه ،حتی هیچ کسی هم نباشه ،باز هم دقیقا همون رفتار معمول خودش رو داره،مهمترین چیزی که کتر کسی در جامعه امروزی بهش فکر میکنه،همین طعام حلاله
سر کیسه رو محکم گرفتیم غافل از اینکه کیسه اصلا ته نداره
اونی که دنبال فساد بگرده، نمیاد که تو اینترنت دنبال فساد بره
هزاران وسیله دیگه هست که بدون هیچ دردسری میتونه اون رو به هدفش برسونه
اونی هم که پاکه ،اینترنت پرسرعت یا کم سرعت براش اهمیتی نداره
تاریخ نشون داده که محدود کردن همیشه اثر عکس داشته

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( دوشنبه ، 16 خرداد 1390 ، 18:43 )